Łódki kursują po wąwozie, a podczas przejażdżki można podziwiać wysokie, pionowe skały, bujną roślinność i spokojną powierzchnię wody. Dalsza trasa prowadzi mozolnie w dół, aż do parkingu przy Mezní Louka. Z Mosquito Intercamp wyjechaliśmy wcześnie rano na parking w miejscowości Mezní Louka. Parking jest zlokalizowany tuż przy hotelu i raczej trudno go przegapić. Tereny Gór Połabskich to ciekawy region, który warto eksplorować, skupiając się nie tylko na Parku Narodowym Czeska Szwajcaria.
Po wejściu na szczyt oczom naszym ukazała się kolejna platforma widokowa, z której mogliśmy podziwiać miejsce, którym przed momentem się zachwycaliśmy; Mariną Skalę. I tak jak wcześniej, tutaj także byliśmy całkowicie sami. Nawet zaczęliśmy się zastanawiać, czy czasami szlak nie jest zamknięty, ale wtedy zauważyliśmy pierwszą żywą duszę, która w Szwajcaria – Czechy oddali wchodziła na Mariina Skala. Gdy już minął pierwszy dzień i zobaczyliśmy to, co planowaliśmy zobaczyć, zerknęliśmy na mapę w poszukiwaniu innych tras.
Tereny nadbrzeżne rzeki Łaby fascynowały ludzi już za czasów epoki romantyzmu. Drezdeńscy malarze ochoczo portretowali miejscowe scenerie, malując iglaste lasy, skaliste, górskie szczyty i mianując tereny niemieckich Gór Połabskich Saską Szwajcarią. Okolice zaczęły przyciągać takie osobistości jak Andersen czy Beethoven. Właściciel Hřeńska, książę Edmund Clary-Aldringen, dostrzegł rosnące zainteresowanie malowniczym terenem i już w XIX wieku rozpoczął budowę infrastruktury turystycznej. Park Narodowy Czeska Szwajcaria rozciąga się na Wyżynie Dieczyńskiej w Górach Połabskich.
Czeska Szwajcaria to malowniczy region położony na północnych Czechach, przy granicy z Niemcami. Nazwa „Czeska Szwajcaria” (w języku czeskim České Švýcarsko) została wprowadzona przez romantycznych malarzy i pisarzy, którzy odwiedzali te tereny w XIX wieku. Zachwyceni pięknem i majestatem krajobrazów, zaczęli nazywać to miejsce na wzór saskiej Szwajcarii. Wcześniej, ten region był znany jako Labské pískovce, od rzeki Łaby i występującego tu piaskowca. Prawdziwym turystycznym “opus magnum” księcia Edmunda Clary-Aldringen było w latach 30. Zagospodarowanie i udostępnienie masom ikonicznej atrakcji Czeskiej Szwajcarii — Bramy Pravčickiej.
Prowadzi do niej szlak czerwony z miejscowości Hřensko. Po drodze można obejrzeć krajobraz po ogromnym pożarze, który nawiedził ten park narodowy. Czeska Szwajcaria (Národní park České Švýcarsko) to park narodowy w Czechach i jedna z głównych atrakcji turystycznych naszych sąsiadów. Znajduje się tam Brama Pravčicka, która jest największą naturalną skalną bramą w Europie. Już tyle się naoglądaliśmy zdjęć z tego miejsca w Internecie, że postanowiłem o nim trochę u nas na blogu napisać i pokazać, jak wygląda. Postanowiłem napisać taki mini przewodnik o Szwajcarii znajdującej się w Czechach.
Malownicz miejscowość Hřensko
Zamek położony jest na wysokiej skale w Děčínie, na prawym brzegu Łaby. Jeśli chcecie zrobić klasyczne zdjęcie pocztówkowe to musicie przejść na drugi brzeg rzeki. W XIII wieku przebudowano go na gotycki kamienny zamek. Dzisiejszy renesansowy styl zamek otrzymał w XVI wieku.
- To właśnie od niej czeska kraina zaczerpnęła inspirację do swojej nazwy.
- Tego wytworu matki natury nie można pominąć, wybierając się choćby na chwilę do Czeskiej Szwajcarii.
- Jeśli spóźnimy się na jedną, trzeba poczekać parę minut na kolejną.
- Pastevní vrch mierzy 402 m n.p.m. Na górze znajduje się wieża widokowa, krzyż, ławeczki i jakieś pozostałości murów pomiędzy drzewami.
- Turystom udostępniono kilkadziesiąt skał z widokowymi trasami wspinaczkowymi, między innymi Jägersteig, Mittelwinkelweg i Wildschützensteig.
- Wąwóz jest znany z niesamowitych formacji skalnych oraz niezwykłej scenerii, które przyciągają turystów z całego świata.
- Popularnym wyborem jest Hotel Praha, który oferuje komfortowe pokoje i łatwy dostęp do głównych atrakcji, takich jak Brama Pravčicka i wąwozy Kamenice.
- Gdy nocowaliśmy w naszej kwaterze, to tam był przewodnik z atrakcjami i ciekawymi miejscami w okolicy.
- Na wysokości 447 m n.p.m. w XIX wieku zbudowano sporych rozmiarów altanę, która służy jako punkt widokowy.
- Oprócz niego swój wkład w “turystyczny biznes” miały również inne rody.
- Jednak, jeśli nie lubisz się spieszyć, wybierz się tam na weekend.
- W przypadku krótszego rejsu Dzikim wąwozem bilet dla jednej osoby dorosłej będzie kosztował 80 koron czeskich, czyli niecałe 15 złotych.
My bardziej skupialiśmy się na widokach i formacjach skalnych. Warto ustawić krótki czas migawki, jeśli chcemy zrobić jakieś zdjęcia podczas rejsu. Łódka jest cały czas w ruchu i w dodatku bardzo się buja. Saska Szwajcaria rozciąga się od czeskiego miasta przygranicznego Děčín, aż po saksońską Pirnę, na powierzchni około 360 kilometrów kwadratowych. Koszt 20-minutowego rejsu łódką w Wąwozie Edmunda to 120 koron czeskich za osobę, czyli blisko 22 złote (ceny w 2021 roku).
Ze stolicy Polski trasa będzie znacznie dłuższa i zajmie Ci ponad 6 godzin, a większość tego czasu spędzisz, przemierzając polskie drogi. Wąwozy rzeki Kamenice, w tym Edmundova i Divoká Soutěska, to jedne z najbardziej malowniczych miejsc w Czeskiej Szwajcarii. Zwiedzanie wąwozów odbywa się zarówno pieszo, jak i na łodziach, które kursują w górnych odcinkach rzeki. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i spokoju, którzy chcą podziwiać surowe skały, bujną roślinność oraz krystalicznie czystą wodę. Część trasy prowadzi przez specjalne kładki i mostki, co dodaje emocji i sprawia, że każdy odcinek szlaku odkrywa przed turystami nowe, spektakularne widoki. Jest to malownicza miejscowość położona w sercu parku narodowego, otoczona przez piękne skały i lasy.
Prawda czy fałsz? Litwa nie graniczy z Rosją.
Podczas wojny to wzgórze służyło jako świetny punkt obserwacyjny. Dawniej w tym miejscu znajdował się wiatrak oraz restauracja. Wieża widokowa powstała w 2018 roku, a jej wysokość to zaledwie 6 metrów. Wieża widokowa Růženka znajduje się na szczycie Pastevní vrch (Wzgórze Pastwiskowe). Nasi sąsiedzi bardzo lubią budować nowe wieże widokowe i to coraz bardziej wymyślne. Nie spodziewaliśmy się, że zwiedzając Czeską Szwajcarię, trafimy właśnie do wieży UFO.
- Poznanie wszystkich atrakcji turystycznych na tym terenie jest w zasadzie niemożliwe.
- Określenia te na stałe zagościły na mapach turystycznych, przyciągając podróżników spragnionych kontaktu z dziką, zapierającą dech w piersiach przyrodą.
- Brama Pravčická (Pravčická brána) to symbol Czeskiej Szwajcarii i największy naturalny łuk skalny w Europie.
- Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
- Wcześniej, ten region był znany jako Labské pískovce, od rzeki Łaby i występującego tu piaskowca.
- Tam jest wytyczony bezpłatny parking i od razu z niego jest wejście na szlak.
- W tej okolicy mieści się restauracja, WC, galeria obrazów z księgą gości i niewielki sklepik z pamiątkami.
- I tak jak wcześniej, tutaj także byliśmy całkowicie sami.
- Całą trasę urozmaica pejzaż pełen zieleni z drewnianymi, urokliwymi domkami, kładkami i mostami.
- Pochyłe ściany skalne i dno doliny pokrywa gruz wapienny.
- Widok rozciąga się na różne wystające skały, spore połacie lasów oraz łąk.
- Mówimy o północno-zachodniej części Republiki Czeskiej obejmującej Góry Połabskie i Wyżynę Dieczyńską.
- Skorzystaliśmy więc z okazji, by szlak czerwony mieć praktycznie dla siebie i faktycznie tak było.
Zdecydowanie polecamy wejście na tarasy i obejrzenie przepięknych widoków i bramy w całej okazałości. Ostatni etap wędrówki to mozolne wspinanie pod górę, bardzo często po schodach. Po wielu zakrętach wychodzimy pod schroniskiem Sokole Gniazdo wybudowanym w roku 1881. Pierwszy drewniany budynek oferujący wyszynk powstał tu już w roku 1826. Właściciel dóbr ziemskich książę Edmund Clary-Aldringen wybudował tuż obok Bramy Pravčickiej. Warto wspomnieć, że wśród sławnych osób podziwiających Bramę Pravčicką byłautor baśni Hans Christian Andersen.
- Podróż z Wrocławia do tak zwanej bramy Czeskiej Szwajcarii, czyli wsi Hřensko, zajmuje nieco ponad 3 godziny.
- Następnie należy udać się w kierunku wsi Mezná i przechodząc przez czerwony szlak, dotrzeć do Bramy Pravčická.
- Wśród wielu atrakcji warto wymienić kilka najbardziej znanych i niezwykłych.
- Sama miejscowość słynie z malowniczych uliczek i domków w stylu alpejskim, które doskonale komponują się z otaczającą je przyrodą.
- I tylko dziwiliśmy się, że jeszcze przed momentem byliśmy tak wysoko.
- Nawet zaczęliśmy się zastanawiać, czy czasami szlak nie jest zamknięty, ale wtedy zauważyliśmy pierwszą żywą duszę, która w oddali wchodziła na Mariina Skala.
- Wybierasz się do naszych południowych sąsiadów i planujesz zwiedzić Czeską Szwajcarię?
- W regionie można spotkać wąwozy o stromych zboczach, które tworzą niesamowite scenerie.
- Jedną z opcji jest szlak prowadzący z Hřenska do Pravčickiej Bramy, który dodatkowo obejmuje rejs tratwą przez Wąwóz Edmunda (atrakcja płatna).
- Czeska Szwajcaria to wyjątkowo położony region – na trójstyku trzech państw.
Wąwóz Edmunda
Wybór padł na kemping Mosquito Intercamp w Jetřichovicach . Kemping jest dość skromny, ale są tu domki, miejsca dla kamperów (włącznie z prądem) i pole namiotowe. ZwiedzanieW serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com. To oczywiście tylko propozycje kilku tras, których jest w Czeskiej Szwajcarii o wiele więcej. Ciekawa może okazać się na przykład trasa do ruin młyna – Dolský mlýn.
Jak dojechać z Polski?
Na szczycie znajduje się mały domek, który spłonął w 2005 roku, ale został potem odbudowany. Można sobie w nim na chwilę usiąść i popodziwiać widoki, o ile znajdzie się wolne miejsce. Warto rozejrzeć się w poszukiwaniu tego domku widocznego na zdjęciu poniżej.
Gdy nocowaliśmy w naszej kwaterze, to tam był przewodnik z atrakcjami i ciekawymi miejscami w okolicy. Wieża jest łatwa do zauważenia dzięki jej charakterystycznej, nowoczesnej konstrukcji, która wkomponowuje się w otaczający krajobraz. W okolicy znajdują się trasy piesze i jedną z nich można dotrzeć na miejsce. Mariina skála to niezwykła atrakcja Czeskiej Szwajcarii. W weekendy miejsca są oblegane przez lokalnych mieszkańców, więc warto zacząć wcześnie rano (ale mieć wtedy na uwadze godziny kursowania łódek).
Skała wznosi się na wysokość 428 m n.p.m. i oferuje zapierającą dech w piersiach panoramę na okoliczne formacje skalne, lasy i wioski. Dotarcie na szczyt wymaga pokonania schodów wykutych w skale, ale widoki z tarasu widokowego rekompensują cały wysiłek. Skała Krasnoludków to urokliwe miejsce niedaleko miejscowości Jetrichovice. Oficjalne foldery reklamowe i przewodniki rzadko wspominają o płaskorzeźbach wykutych w skale w XIX wieku. Wędrujemy z dala od utartych szlaków i tłumów turystów. Hřensko to stara górska osada drwali, która w XIX wieku przekształciła się w atrakcję turystyczną.
Finałem wycieczki będzie symbol Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii, czyli wcześniej wspomniana Brama Pravčická. Innym ciekawym miejscem jest Wąwóz Edmunda, który słynie z pięknych krajobrazów i malowniczych szlaków turystycznych. Można tu płynąć łodzią po rzece Kamenice i podziwiać skalne formacje. To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje Czeska Szwajcaria.
I tylko dziwiliśmy się, że jeszcze przed momentem byliśmy tak wysoko. Czeska Szwajcaria słynie z pięknych krajobrazów, skalnych miasteczek i wąwozów, które zachwycają swoim klimatem i pięknem natury. Można tu spacerować po malowniczych szlakach turystycznych, podziwiać piękne widoki i zwiedzać ciekawe zabytki. Nie brakuje tu bram, baszt, iglic, wysokich pionowych ścian, tarasów czy skalnych labiryntów.
Od północy graniczy ze swoim 10 lat starszym niemieckim odpowiednikiem, a na południu z obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Jego zachodnią bramą jest malownicza miejscowość Hřensko, u ujścia rzeki Kamenice do Łaby, a zachodnią — Chřibská i Krásná Lipa. Parking, cennik biletów, godziny otwarcia, czy warto iść? Później można wrócić tym samym szlakiem lub zrobić sobie dłuższą wycieczkę. Zdecydowanie wrócilibyśmy jeszcze do wąwozu Edmunda na jesień oraz na wschód słońca na Mariina vyhlídka.
Leave a Reply
Your email is safe with us.